D R U Ż Y N A M E D Y C Z N A

PRZY ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 W ŁUKOWIE

Działa w naszej szkole od roku 2000, liczy piętnastu członków, a opiekunem jej jest p. Renata Wawryniuk

Zakres działania:

Na początku naszej działalności udało nam się przygotować apel na temat szkodliwości nałogów. Uczniowie przedstawili dwie rodziny „zarażone nałogiem”. Jedną na pozór przykładową, gdzie mama pracuje w domu, a ojciec w firmie. Zapracowani nie dostrzegają problemów dorastającego syna, który wkracza w świat narkotyków. Druga rodzina patologiczna złożona z ojca pijaka i wrażliwego syna. Jak potoczyły się losy chłopców i ich rodzin przeczytaj wscenariuszu, który zamieszczamy niżej.

ZDJĘCIA Z APELU

MAMUSIA ZAJĘTA LEKTURĄ,

KOLEDZY POPIJANIEM

"CIEKAWA" MUSI BYĆ ROZMOWA

ALKOHOLIKA Z DZIECKIEM

DLACZEGO NIE WARTO NIGDY PRÓBOWAĆ NARKOTYKÓW,

NIGDY NIE WIERZYĆ DILEROM?

PRZEKONAŁ SIĘ O TYM SYN Z NIBY PORZĄDNEJ RODZINY!!!

SCENARIUSZ APELU

W listopadzie przeprowadzamy zbiórkę maskotek i słodyczy, z których później przygotowujemy paczki dla dzieci z Domu Pomocy Społecznej. Dodatkowe fundusze pozyskujemy z wróżb andrzejkowych organizowanych podczas dyskoteki. 06 grudnia przebrani za Mikołajów idziemy z wizytą do tych dzieci, wspólnie się z nimi bawimy, organizujemy konkursy, dzielimy się opłatkiem.

Młodzież przez cały rok przygotowuje się do różnych konkursów zgodnie ze swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami. W październiku braliśmy udział w konkursie "Polska w NATO". W eliminacjach wojewódzkich Lidka zajęła 10 miejsce na 94, a Robert 14. Gratulujemy!!!

Jakie były pytania na etapie szkolnym zobacz w teście i spróbuj go rozwiązać. Może to Ty za rok wygrasz eliminacje.

Kolejny konkurs dotyczył wiedzy obronnej i ochrony ludności. Zakres tematyczny obejmował wiadomości i umiejętności z PO z klasy I i II. Chętnych w etapie szkolnym było wielu, ale najlepsi okazali się Iwona, Agata i Krzysiek. Na eliminacjach rejonowych zajęli V miejsce. Gratulujemy!!!Czytest był łatwy? Rozwiąż go i oceń.

W lutym odbyły się eliminacje szkolne do konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Wzięło w nim udział aż 43 zawodników, ale zwyciężyło dwóch tj. Mariusz i Marcin. To oni zmagali się 31 marca 2004 roku na kolejnym szczeblu powiatowym. W eliminacjach pisemnych Mariusz zajął II miejsce, a Marcin VI. Do następnego etapu ustnego przeszedł Mariusz, zajął ostatecznie III miejsce i otrzymał w nagrodę aparat fotograficzny, kasety i dyplom. GRATULUJEMY!!! Mariusz przekazał pałeczkę kolejnym młodszym kolegom, bo kończy w tym roku szkołę. Może to będziesz TY.

Test z konkursu pożarniczego

W dniu 23 marca 2004 chłopcy z klas od I do IV brali udział w biegu sprawnościowym na czas. Składał on się z:

- 10 skłonów z piłką lekarską

- biegu po kopercie

- zmiany 2 piłek lekarskich w strefie 10 m

- skoku tygrysiego przez piłkę

- biegu po odwróconej ławeczce

- skoku przez skrzynię

- skoku z piłką przez ławeczkę

Najlepszy czas uzyskali Tomek, Daniel i Robert. Przed nimi ciężka praca i ćwiczenia z rzutu granatem, biegu na orientację i udzielania I pomocy. 30.04.2004 roku reprezentowali szkołę na eliminacjach rejonowych w Lublinie i zajęli II miejsce, które było przepustką do etapu wojewódzkiego.

W dniach 06-07.05.2004 nasza drużyna walczyła w Ostrowie lubelskim na etapie wojewódzkim. W I pomocy i rzucie granatem byliśmy najlepsi, w biegu na orientację, sprawnościowym i strzelaniu mieliśmy III miejsce i ostatecznie zajęliśmy III miejsce w województwie lubelskim. Uczniowie otrzymali dyplomy i zestawy aparatów fotograficznych.

Chcesz zostać krwiodawcą? Przejrzyj prezentację na temat „Krew darem życia”.

Przeczytaj kto może oddać krew, jakie są metody pobierania krwi, jakie są przeciwwskazania do oddawania, jakie korzyści mają Ci, którym podadzą Twoją krew. W naszej szkole po tego typu zajęciach systematycznie zwiększa się liczba uczniów oddających honorowo krew. Może i Ty powinieneś uratować komuś życie!

Dnia 01.06.2004 wspólnie z sekcją dekoracyjną SU zorganizowaliśmy dzień dziecka w Domu Pomocy Społecznej w Łukowie.

Zdjęcia ze spotkania:

M I K O Ł A J K I

W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W ŁUKOWIE

W DNIU 6 GRUDNIA 2004 ROKU

Zabawa rozpoczęła się od gry w MELONA, pierwszy był GRZEŚ !!!

Chłopcy jak widać lubią zabawę „Jedzie pociąg z daleka”

Na koniec zabawy zaprosiliśmy siostrę Reginę i chłopców na wspólną Wigilię do naszej szkoły. Jak widać zaszczycili nas swoją obecnością i było nam bardzo miło.

Nasza Drużyna Medyczna przygotowała na zebranie semestralne z rodzicami w dniu 09 lutego 2005 roku pokaz z I pomocy, ulotki na temat wyników badań krwi i moczu oraz wspólnie z uczniami innych klas mierzyła ciśnienie krwi rodzicom i nauczycielom.

Celem naszej akcji była promocja szkoły oraz wskazanie rodzicom, nauczycielom i uczniom jak ważne są zasady profilaktyki w codziennym życiu.

Rodzice chętnie czytali ulotki, sprawdzali znaczenie wszystkich symboli i analizowali prawidłowe wyniki. Paweł w ciągu 5 minut rozdał ich około 100.!!!

Po akcji „Ulotka” młodzież z Drużyny ruszyła do pokazów z I pomocy. Jak udrożnić drogi oddechowe, kto może pokazać lepiej jak nie Basia.

Rodzice bardzo uważnie słuchają, lepiej chyba niż uczniowie.

W klasie I Liceum Profilowanego Mariusz i Jacek prezentowali zachowanie się podczas omdlenia. Właśnie wykonują pozycję czterokończynową, która ma na celu zwiększenie dopływu krwi do mózgu.

Jak postępować na miejscu wypadku, co po kolej wykonywać dbając o bezpieczeństwo poszkodowanego i własne omawia właśnie Kinga.

Jak wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową wskazuje Jacek

Leszek mierzy ciśnienie rodzicom, podobno jest podniesione. Dlaczego? Zależy czy rodzic jest przed czy po zebraniu???

DRUŻYNA MIAŁA RÓWNIEŻ OKAZJĘ ZAPREZENTOWAĆ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI PODCZAS POWIATOWEJ KONFERENCJI NAUCZYCIELI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO, KTÓRA ODBYŁA SIĘ U NAS W SZKOLE

W DNIU 11 LUTEGO 2005 ROKU

Co znaczy występ przed taką publicznością wie najlepiej Kinga.

Jacek jednak radzi sobie ze stresem i bardzo dobrze wykonuje RK- O

Jak postępować w padaczce? Chronić głowę przed urazami !!!

Dlaczego osobę nieprzytomną układamy w pozycji bocznej ustalonej wyjaśnia Jacek

Wystarczy fantom, koc, folia termiczna, plansze i dobre przygotowanie uczniów , aby zaprezentować zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia życia.

Drużyna zaprezentowała się SUPER, a poszkodowany jak widać przeżył !!!

CHCESZ SPRAWDZIĆ JAKIE POWINNY BYĆ PRAWIDŁOWE WYNIKI BADAŃ KRWI I MOCZU, PRZEJRZYJ ULOTKĘ PRZYGOTOWANĄ PRZEZ NAS.

Ciśnienie krwi

Krew krąży w układzie naczyń krwionośnych dzięki ciśnieniu wytworzonemu podczas pracy serca. Podczas skurczu komór jest większe- skurczowe, podczas rozkurczu zmniejsza się- rozkurczowe. Z wiekiem ciśnienie rośnie. Amplituda w warunkach fizjologicznych, czyli różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym może wahać się od 30 do 50. Według WHO ciśnienie 140/95 uważa się za nadciśnienie.

Morfologia krwi i OB

WBC- białe ciałka krwi (leukocyty)

Norma wynosi 4,0 – 10,0 K/mL. Gdy jest ich więcej, może to świadczyć o stanie zapalnym w organizmie, nowotworach, dnie moczanowej.

RBC- czerwone ciałka krwi (erytrocyty)

Norma wynosi 4,0 – 5,0 M/mL u kobiet i 4,5 – 5,5 M/mL u mężczyzn. Zbyt mała liczba czerwonych krwinek może świadczyć o anemii.

PLT- płytki krwi (trombocyty)

Norma wynosi 150 – 400 K/mL. Mniejsza liczba może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, większa zaś o przewlekłych zakażeniach, a nawet nowotworach.

OB (Odczyn Biernackiego lub tzw. opad).

Norma wynik nie powinien przekraczać 20 mm/godz. Gdy jest podwyższony, może to być oznaką istniejącego w organizmie stanu zapalnego.

W krwi oznacza się ogólny poziom cholesterolu.

Norma wynosi 200 mg/dl.

dobry cholesterol HDL- nie powinien spaść poniżej 46 mg/dl u kobiet oraz 36 mg/dl u mężczyzn.

zły cholesterol LDL norma 190 mg/dl

Określenie poziomu cukru we krwi

Do badania pobiera się krew na czczo, a następnie po posiłku lub podaniu glukozy.

norma na czczo ilość cukru nie powinna przekroczyć 105 mg/dl, po posiłku – 180 mg/dl.

Co stwierdza badanie moczu?

Barwa: Może być słomkowa, jasnożółta, żółta i ciemnożółta.Zależy to m.in. od ilości wypijanych płynów. Po zjedzeniu buraków mocz może zabarwić się na czerwono. U osób chorych na żółtaczkę przybiera ciemną barwę.

Odczyn: Właściwy jest odczyn kwaśny.

Ciężar właściwy: Norma wynosi 1,005 – 1,025 g/cm3.

Białko: Nie powinno w ogóle występować.

Cukier: Nie powinien występować. Jego obecność sygnalizuje najczęściej cukrzycę, choroby nerek.

Ciała ketonowe: W moczu zdrowego człowieka nie powinny występować.

Osad: Można w nim wyróżnić następujące składniki:

®nabłonki- pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Trafiają one do moczu, gdy przepływa on przez drogi moczowe. Jedynie liczne nabłonki mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych.

®krwinki białe (leukocyty)- może być ich 1 – 5 w polu widzenia, powyżej 10 świadczy o stanie zapalnym dróg moczowych lub nerek.

®krwinki czerwone (erytrocyty)- mogą być pojedyncze w polu widzenia. U osób młodych erytrocyty mogą pojawić się czasem po dużym wysiłku fizycznym. Obecność powyżej10 krwinek w polu widzenia może być sygnałem takich chorób jak np.: gruźlica nerek, kamica nerkowa, nowotwory nerek i pęcherza.

®wałeczki- pojedyncze mogą występować u ludzi zdrowych. Gdy jest ich dużo i utrzymują się przez dłuższy czas, świadczy to o chorobie nerek.

W lutym uczniowie z naszej Drużyny brali udział w konkursie szkolnym “Wiedzy Obronnej i Ochrony ludności”. Wygrali Małgorzata, Kamil i Robert i to oni będą walczyli o czołowe miejsca w etapie wojewódzkim. Powodzenia!!!

Jakie były pytania testowe? Sprawdź i rozwiąż test.

Od marca zaczynamy ostre przygotowania do konkursu „O srebrne muszkiety” i „Sprawni jak żołnierze”. W ubiegłym roku mieliśmy w tym drugim II miejsce w województwie. Jak będzie w tym zobaczymy?!


06 kwietnia odbył się konkurs „Młodzież zapobiega pożarom” – etap powiatowy. Naszą szkołę reprezentowali Leszek Mąka i Sławomir Rola. Zajęli odpowiednio I miejsce- Sławek i II – Leszek. Sławek reprezentował nasz powiat na etapie wojewódzkim, który odbył się 19.04.2005 i zajął 6 miejsce.

nagroda Nagrodę – radiomagnetofon oraz dyplom odbiera Sławek Rola

nagrody Nagrodę- aparat fotograficzny i dyplom – odbiera Lesze Mąka


wspolne Wspólne zdjęcie opiekuna Drużyny i laureatów konkursu.


To nie koniec sukcesów naszej Drużyny.
W marcu Robert, Kamil i Małgosia walczyli w rejonie w konkursie „Wiedzy obronnej i ochrony ludności” i zajęli II miejsce na 30 drużyn, co dało im przepustkę do etapu wojewódzkiego. Na tym szczeblu 04 kwietnia wywalczyli V miejsce w województwie lubelskim.

Kolejny konkurs to „Sprawni jak żołnierze” rozegrany w dniach 20-21 kwiecień 2005 w Ostrowie Lubelskim. Naszą Drużynę reprezentowali: Kamil Walczak, Rafał Chybowski i Tomasz Bryk. Chłopcy walczyli w województwie z 13 drużynami w pięciu konkurencjach tj. strzelanie, rzut granatem, pierwsza pomoc, bieg sprawnościowy i bieg na orientację. Zajęli ostatecznie II miejsce, chociaż trzy drużyny miały po tyle samo punktów tj. 41, ale decydowało strzelanie. I tak to nasz sukces, bo poprawiliśmy nasz wynik z ubiegłego roku z III na II miejsce w województwie.

Rafal
Czy Rafał nie dowierza, że do drugie miejsce, czy odsłania tablicę z wynikami ?


druzyna
Nasza drużyna nazwana przez pozostałych „czarnym koniem”
Odbiera gratulacje i nagrody- plecaki . GRATULACJE!!!



zdjecie

Wspólne zdjęcie z drużyną z Białej Podlaskiej, która zajęła IX miejsce,
ale szczerze pogratulowali swoim kolegom.



01 czerwca 2005 roku – DZIEŃ DZIECKA – po raz kolejny zorganizowaliśmy dla chłopców z Domu Pomocy Społecznej w Łukowie