:: Alert ekologiczny

Samorząd uczniów

I miejsce w województwie lubelskim
w XVIII edycji Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego

27 października 2006 r. w urokliwym Dworku KUL przy ul. Konstantynów (na Poczekajce) w Lublinie dokonano podsumowania wyników Alertu Ekologiczno- Zdrowotnego wręczając nagrody, wyróżnienia i podziękowania.

Do XVIII Edycji Alertu Ekologiczno - Zdrowotnego w roku szkolnym 2005/2006 przystąpiło ogółem 170 placówek oświatowo-wychowawczych województwa lubelskiego.

PODSTAWOWE CELE ALERTU to:

• Rozwijanie wrażliwości dzieci i młodzieży na piękno przyrody, ukazywanie współzależności pomiędzy stanem środowiska, a zdrowiem człowieka;
  • Podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej społeczności lokalnych, dzieci młodzieży, rodziców;
  • Zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami, a jednostkami samorządu terytorialnego i instytucjami;
  • Działania na rzecz ochrony przyrody i kształtowania środowiska;
  • Działalność w zakresie podnoszenia stanu sanitarnego i zdrowotnego placówek; oraz środowisk lokalnych;
  • Udzielanie pomocy osobom potrzebującym ze środowisk szkolnych i pozaszkolnych.

Pracom wykonywanym w ramach Alertu Ekologiczno Zdrowotnego towarzyszy entuzjazm i inwencja twórcza. Uczniowie z dużą inicjatywą wymyślają hasła, tworzą, kąciki ekologiczne, gazetki, rozwieszają plakaty i hasła ekologiczne, pracują na rzecz środowiska.

Warta docenienia i podkreślenia jest chęć pomocy potrzebującym w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie:

• osobom starszym, które czują się zapomniane lub niepotrzebne,
  • kolegom w nauce lub w innych trudnościach życiowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych Alert Ekologiczno Zdrowotny jest szansą na zacieśnienie współpracy między instytucjami i władzami samorządowymi, które wspierały i wspierają prace realizowane przez szkoły.
Głównym fundatorem nagród w Konkursie Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Naturalnego i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Zespół Szkół Nr 3 w Łukowie za zajęcie I miejsca w województwie otrzymał nagrodę pieniężną z WFOŚNiGW oraz nagrody rzeczowe od Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Jest to już kolejny sukces szkoły, gdyż w roku ubiegłym szkoła zdobyła wyróżnienie, a dwa lata wstecz II miejsce w województwie, od wielu zaś lat zwycięża w rywalizacji powiatowej. Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom.